5 maja 2021

Możemy wydrukować wiele przedmiotów i nie wszystkie z nich muszą być końcowymi produktami. Możemy tworzyć narzędzia, wzorniki, pojemniki… albo formy odlewnicze. Tutaj testowaliśmy nową metodę wytwarzania części maszyn. Polega ona na odlewaniu detali przy użyciu „stalowej” pasty epoksydowej. W celu otrzymania dobrego odlewu potrzebujemy przede wszystkim dobrego modelu (pozytywu) do stworzenia formy (negatywu). Dlatego zdecydowaliśmy wydrukować nasz model na drukarce 3D pracującej w technologii SLA marki @Formlabs. Metoda ta cechuje się dużą prezycją i powtarzalnością. Wydruk został wykonany z żywicy Standard Clear również marki @Formlabs, a wysokość pojedynczej warstwy dobraliśmy na poziomie 0,05 [mm]. Co do samej „stalowej” pasty epoksydowej- standardowo wykorzystuje się ją do naprawy i regeneracji wałów, korpusów silników, przekładni, skrzyń biegów, wypełniania ubytków i szczelin w odlewach, regeneracji zużytych gniazd łożyskowych oraz gwintów w korpusach metalowych. Po całkowitym utwardzeniu pasty istnieje też możliwość jej precyzyjnej obróbki skrawaniem, a sam materiał posiada bardzo dobre właściwości wytrzymałościowe. My postanowiliśmy użyć tego materiału nie do naprawy, lecz wykonania produktu końcowego.

Dla przypomnienia -> oprócz standardowych usług druku 3D w różnych technologiach, oferujemy też wykonywanie form odlewniczych do odlewania stopów niskotopliwych, jak również form do odlewania na zimno (odlewania do form silikonowych żywicy zbrojonej różnymi metalami). Metodę odlewania na zimno wykorzystaliśmy właśnie w opisanym powyżej przypadku. Takie zlecenia realizujemy dla produkcji małoseryjnej już od jednej sztuki, a wytwarzanie precyzyjnej i wytrzymałej części w ten sposób jest dużo tańsze niż metodami konwencjonalnymi.

Link do karty materiałowej „stalowej” pasty epoksydowej:
http://3dimpact.pl/wp-content/uploads/2021/05/MULTIBOND-1623_TDS.pdf

Link do karty materiałowej do żywicy Standard Clear marki Formlabs:
http://3dimpact.pl/wp-content/uploads/2021/04/Standard-DataSheet.pdf

Link do strony producenta drukarki i żywicy Standard Clear:
https://formlabs.com/eu/

#3dimpactpl #druk3d #Formlabs #Standard #Clear #Form2 #odlew #odlewnictwo #żywica #epoksydowa #forma #silikonowa #inżynieria #części #maszyn #maszyny #koło #zębate #przekładnia #stożkowa